Мансап бойынша нұсқаулық

Мектептегі кәсіби бағдар беру

Мансаптық бағдарлау дегеніміз - оқушының кәсіби өзін-өзі анықтауға бағытталған психологиялық-педагогикалық шаралар жиынтығы.

Кәсіби бағдар беру оқу процесі, студенттермен және сыныптан тыс жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.

Мектептегі кәсіби бағдарлаудың мақсаты:

- білім беру профилін және болашақ кәсіби қызмет саласын таңдау барысында студенттерге кәсіптік бағдар беру;

- еңбек нарығының талаптарын ескере отырып, олардың мүмкіндіктерін, қабілеттерін ескере отырып, қызмет саласын таңдау еркіндігі жағдайында мектеп оқушыларының кәсіби өзін-өзі анықтауын дамыту.

Кәсіби бағдарлаудың міндеттері: - студенттердің қалауы, бейімділігі және мүмкіндіктері туралы мәліметтер алу; - мектептің жоғарғы сатысы мен қосымша және кәсіби білім беру мекемелері арасындағы ынтымақтастықтың икемді жүйесін дамыту. Студенттерге кәсіптік бағдар берудің негізгі бағыттары: - кәсіптік білім; - кәсіби диагностика; - кәсіби кеңес беру және т.б. Мектептегі кәсіби бағдар берудің кезеңдері мен мазмұны:

1-4 сыныптар:

- бастауыш сынып оқушыларының еңбекке деген құндылық қатынасын қалыптастыру, оның адам өміріндегі және қоғамдағы рөлін түсіну;

- әлеуметтік, еңбек, ойын, ғылыми зерттеулерді қоса алғанда, оның әр түрлі түрлеріне практикалық қатысуға негізделген білім беру қызметіне деген қызығушылықты дамыту;

- кәсіби еңбек әлемі туралы идеяларды біртіндеп кеңейту;

5-7 сыныптар:

- танымдық тәжірибе мен кәсіби іс-әрекетке деген қызығушылықты игеруде оқушылардың жеке басының сезімін дамыту;

- өз мүдделері мен мүмкіндіктерін ұсыну;

- Әлеуметтік және кәсіби практиканың әртүрлі салаларында алғашқы тәжірибе жинақтау.

8-9 сыныптар:

- Оқу бейінін таңдау туралы тиісті шешім қабылдау және қалыптастыру мақсатында топтық және жеке кәсіптік кеңес беру;

- кәсіби өзін-өзі тану;

10-11 сыныптар:

- Кәсіби жоспарларды түзету, таңдалған іс-шараларға дайындығын бағалау.

Оқушылармен жұмыс:

- Мансапты бағдарлау іс-шаралары: викториналар, пікірталастар, сыныптық сағаттар және т.б.

- кәсіптік бағдарды анықтау мақсатында студенттерді тестілеу және сұрақ қою;

- Оқу бейінін таңдау бойынша кеңестер (ішкі., Топтар).

- кәсіпорындардың, оқу орындарының өкілдерімен кездесулер;

- өнер және қолөнер және техникалық шығармашылық конкурстарына қатысу. Қосымша білім беру ұйымдарындағы мектептегі үйірмелер мен спорттық секцияларға сабаққа қатысу;

- Кәсіби бағдар бойынша апталар, мамандықтар бойынша сайыстар, конференциялар өткізу.

Ата-аналармен жұмыс:

- ата-аналар жиналысы (жалпы мектеп, сынып);

- студенттерге арналған оқу орны, мамандық таңдау бойынша ата-аналармен жеке кеңес беру.

Жаңартылған күні: 08.04.2019 13:19
Құрылған күні: 12.05.2020 12:50