Мазасыздық пен стресс. Жасөспірім олармен қалай күресе алады?

Қиын кезеңде барлық адамдар күйзеліске ұшырайды. Көбінесе біздің бейімделу қабілетіміз алаңдататын жағдайға «сау» жауап беру үшін жеткіліксіз, бірақ соңында көпшілігіміз оған бейімделу жолын табамыз. Дегенмен, мұндай күйзеліске көбірек ұшырайтын халықтың белгілі бір бөлігі бар. Ал алаңдаушылық жоғары кезеңде халықтың ең осал бөлігінің бірі жасөспірімдер болып табылады.
«Жасөспірімдік кезең» атауының өзі қиын, эмоционалды қиын және күтпеген нәрсемен байланысты көптеген ассоциацияларды тудырады:
 бұл қиын жас»;
 осы уақытта «көптеген қақтығыстар»;
 «жасөспірімдер бәрімен келіспейді»;
 жасөспірімдер «тұрақсыз, қыңыр, көңіл-күйі құбылмалы, қарсылық реакциялары күшті, тұйық».
Бұл кезеңде адам туралы: «Енді бала емес, бірақ әлі ересек емес» деп бекер айтпаған. Жасөспірімдер шын мәнінде, бір жағынан, балалық шағында болған нәрселерден (ата-анасының беделінен, ескі хоббилері мен қызығушылықтарынан, өткен әлеуметтік ортадан және т. әр түрлі мәселелер бойынша бала кездегі пікірін қайталайды, түзетеді, толықтырады.
Екінші жағынан, осы кезеңде олардың жеке тұлғасының қалыптасуы жүреді, олар ересек адаммен ішінара немесе толықтай сәйкестендіріледі. Осыған байланысты қызығушылықтар, мінез-құлық ерекшеліктері, әртүрлі тақырыптарға көзқарастар жиі өзгереді, ал кейбіреулер үшін ол тек қалыптасады, әлем туралы, өзі және басқа адамдар туралы білімдері кеңейеді.
Сондықтан стресстік жағдайлардан дұрыс және сауатты шыға білу өте маңызды.

Жаңартылған күні: 16.05.2023 16:13
Құрылған күні: 16.05.2023 16:13