Балаңызға мамандық таңдауға көмектесу туралы кеңестер

Балаңызға мамандық таңдауға көмектесу туралы кеңестер
Қызығушылықтар спектрін зерттеңіз
Балаңызбен бірге отырыңыз және оған жақсы болған немесе берілетін барлық нәрсені, сондай-ақ бір кездері сіз жүзеге асырғыңыз келген нәрсені есте сақтаңыз. Біреу әлеуетті кәсіби қызметтің кем дегенде шамамен бағыттарын белгілей алады, бірақ көбінесе жасөспірімдер өздерінің жан дүниесі неде жатқанын білмейді, бұл болашақ мамандықты таңдауды қиындатады. Содан кейін келесі элементке өтіңіз.
Барлығын байқап көріңіз
Ата-ананың міндеті - бар мамандықтар туралы барынша ақпарат беру. Өзіңіз білетіндігіңізді айтып, балаңызды кәсіпорындардағы шеберлік сабақтарына, семинарларға, шеберлік сабақтарына және ашық есік күндеріне апарыңыз.
Әртүрлі мамандықтармен таныстар шеңберін тарту. Достарыңыздан балаңызға ұнайтын әрекетті таңдауға көмектесу үшін жұмыста не және қалай істейтінін айтып беруін сұраңыз.

Не гонитесь за деньгами

Распространённая ошибка взрослых — подталкивать ребёнка к профессии, которая считается наиболее перспективной на данный момент. Например, специалист по китайскому языку (ведь за Китаем будущее!) или программист (в IT вон какие деньги крутятся).

Мансаптық бағдарлау тестін ұсыныңыз
Кәсіптік бағдар беру – бұл мамандық таңдауда көмек көрсетуге арналған шаралардың тұтас жүйесі. Ал сынақтар диагностиканың ең қолайлы әдістерінің бірі болып табылады. Олар оқушының әртүрлі психологиялық ерекшеліктерін анықтауға бағытталған: темперамент, ойлау ерекшеліктері, коммуникативті дағдылар, бейімділік және кәсіби қызығушылықтар.
Итермеңіз
Бала мамандықты өзі таңдауы керек. Сіз кеңес бере аласыз, ұсыныс бере аласыз және пікір білдіре аласыз. Бірақ таңдауыңызды талап етпеңіз - бала не істеу керектігін өзі шешсін.
#кәсіптік бағдар беру
#мамандық таңдау маңызды